Ślub humanistyczny

Z Encyklopedii LGBT

Ślub humanistyczny, świecka ceremonia ślubna, której forma jest swobodnie kształtowana przez parę młodą. Śluby humanistyczne są organizowane w wielu krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, USA, Australii a od 2007 r. również w Polsce. W niektórych krajach ślub humanistyczny może wiązać się z zawarciem związku małżeńskiego. Śluby humanistyczne obejmują zarówno pary osób różnej płci jak i pary osób tej samej płci.[1]

Śluby humanistyczne par osób tej samej płci w Polsce

2 sierpnia 2008 r. miał miejsce pierwszy w Polsce ślub humanistyczny pary pań. Zawarła go Katarzyna Formela z partnerką.[2] W tym samym dniu panie zawarły również małżeństwo religijne, a dwa lata później zdecydowały się na ślub cywilny za granicą.

Przysięga ślubna, którą panie sobie wzajem złożyły podczas ceremonii humanistycznej - ułożona przez Katarzynę Formela - jest dla małżonek inspiracją każdego dnia ich życia:

„Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i kobiety, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia”

Katarzyna Formela, wraz z żoną, prowadzą sprawy sądowe o swoje prawa w Polsce (aktualnie pięć spraw: stan na 2014 rok) - jednocześnie o prawa wszystkich par osób tej samej płci w naszym kraju. W czterech z nich - które przeszły już całą drogę krajową - skierowały skargi na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Czekają na ich przyjęcie i pozytywne rozpatrzenie. [Edycja: Katarzyna Formela; z wokandy - [1]]


Pierwszy ślub humanistyczny pary gejowskiej miał miejsce w 2009 r. w Szczecinie. Zawarli go Ryszard Giersz i jego partner Tomasz. Ryszard Giersz jest znany m.in. z głośnej sprawy sądowej o naruszenie jego dóbr osobistych poprzez użycie obraźliwego określenia „pedał”. Mistrzem ceremonii był założyciel i pierwszy prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, redaktor naczelny portalu wolnomyślicielskiego Racjonalista.pl Mariusz Agnosiewicz.[3]

Ceremonia była bardzo piękna. Myślę, że piękniejsza niż niejeden ślub zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy w kościele. Obecnie byli nasi najbliżsi, rodzice i świadkowie. Mogliśmy sami przygotować scenariusz ślubu, ułożyć przysięgę, a nawet wybrać muzykę. Złożyliśmy przysięgę takiej treści: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia”
— Ryszard Giersz[3]

Przypisy

  1. Mariusz Agnosiewicz: Czym jest ślub humanistyczny? (pol.). racjonalista.pl, 2007-11-04. [dostęp 2014-10-11].
  2. Katarzyna Formela: Pierwszy w Polsce ślub humanistyczny pary tej samej płci (pol.). racjonalista.pl, 2008-08-03. [dostęp 2014-10-11].
  3. 3,0 3,1 Joanna Stanisławska: "Włożyłem mu obrączkę na palec, ceremonia była piękna" (pol.). wiadomosci.wp.pl, 2009-12-14. [dostęp 2014-10-11].

Linki zewnętrzne