Coming out

Z Encyklopedii LGBT

Coming out (w środowiskowym żargonie „wyjście z szafy”), ujawnienie własnej orientacji seksualnej otoczeniu. Wiele osób mimo uświadomienia sobie swojej własnej homoseksualnej lub biseksualnej orientacji, powstrzymuje się od ujawnienia tego faktu. Zwykle proces ujawniania jest wieloetapowy i rozpoczyna się od kręgu osób najbliższych.

Jak powiedzieć rodzicom i znajomym, że jestem gejem/lesbijką?

  • Podejmując decyzję o coming oucie upewnij się, że w pełni zaakceptowałeś swoją orientację. Jeśli nadal próbujesz ją zrozumieć lub nie jesteś jej pewien, to lepiej jeszcze zaczekać z takimi decyzjami.
  • Przed coming outem upewnij się, że po jego dokonaniu będziesz bezpieczny/a. Z coming outem najlepiej zaczekać do czasu usamodzielnienia się.
  • Zacznij od grona najbliższych przyjaciół. To właśnie oni prawdopodobnie najłatwiej zaakceptują informację o twojej orientacji. Nie powinny to jednak być osoby, które wcześniej wrogo wypowiadały się o osobach homoseksualnych.
  • Mów jasno i otwarcie, unikając przy tym wrażenia zawstydzenia. Twoja orientacja nie powinna być przedmiotem wstydu. Zbyt długie wstępy mogą wzbudzić u rozmówcy niepokój, a także pogłębić twoje własne zdenerwowanie.
  • Daj czas na oswojenie się z nową informacją. Pamiętaj, że jeśli sam potrzebowałeś czasu by zaakceptować siebie, to i inni mogą go potrzebować.
  • Staraj się żyć otwarcie, nie ukrywając tego, kim jesteś. Ludziom będzie łatwiej od początku akceptować Cię, niż po pewnym czasie znajomości zmieniać swe wyobrażenie o Tobie.
  • Bądź otwarty na rozmowy o swojej orientacji ze szczerze zainteresowanymi osobami. Im więcej ludzie wiedzą o homoseksualności, tym łatwiej ją akceptują.
  • Dokonuj coming outu w indywidualnym tempie.

Korzyści zdrowotne wynikające z coming outu

Ujawnienie orientacji homoseksualnej w gronie bliskich może pozytywnie wpływać na zdrowie i obniżać ryzyko problemów natury psychicznej. Wskazują na to wyniki badań naukowych opublikowanych w piśmie „Psychosomatic Medicine”. Przewlekły stres poprzez zwiększony poziom hormonów stresu może wywoływać zmiany prowadzące do różnych schorzeń oraz przyspieszonego starzenia się organizmu. U osób różnej orientacji badano poziom hormonu stresu (kortyzolu) w ciągu dnia a także przeprowadzono wśród nich ankiety. Analiza przypadków gejów, lesbijek i osób biseksualnych wykazała, że ci, którzy ujawnili swoją orientację seksualną mieli mniej problemów natury psychicznej i niższy poziom hormonu stresu w ciągu pierwszych 30 minut po przebudzeniu, w porównaniu z tymi, którzy się nie ujawnili.[1][2]

Filmografia

Scena coming outu Justina i Austina, z serialu "Brzydula Betty"

Przypisy

  1. Homoseksualizm lepiej ujawnić. Bo... (pol.). tech.money.pl, 2013-02-06. [dostęp 2013-02-08].
  2. R.P. Juster, N.G. Smith, E. Ouellet, S. Sindi i inni. Sexual Orientation and Disclosure in Relation to Psychiatric Symptoms, Diurnal Cortisol, and Allostatic Load. Psychosom Med (styczeń 2013), doi:10.1097/PSY.0b013e3182826881, PMID 23362500 (ang.). 

Bibliografia