Dyskusja:Seks oralny

Z Encyklopedii LGBT
  • W którą stronę można się zarazić? W obie?
  • Podobno w cunnilingus HIV (konkretnie HIV, bo inne zarazki już nie) przenosi się tak rzadko, że są trudności z ustaleniem przypadków. Podobno przypadków przeniesienia HIV z kobiety na kobietę *nie ma*. Od jakiegoś czasu pytam o to lekarzy i dostaję odpowiedzi wzajemnie sprzeczne albo mętne. Warto by to naświetlić. Czy jest tak, że wprawdzie potwierdzonych przypadków przeniesienia z kobiety na kobietę nie ma, ale są potwierdzone przypadki przeniesienia przez cunnilingus z mężczyzną, co sugeruje, że WSW też muszą uważać na HIV? To jest najbardziej spójna wersja, którą udało mi się zrekonstruować - ale potwierdzić już nie.

Może to być na podobnej zasadzie jak ze szczoteczkami do zębów. Teoretycznie można się zarazić HIV bo często dochodzi do drobnych skaleczeń przyzębia i o tej teoretycznej możliwości różni edukatorzy mówią. Podobno jednak nie odnotowano takich przypadków. To oczywiście moja spekulacja i trzeba poszukać źródeł. Pozdrawiam. WikiSysop 11:22, 2 lis 2010 (CET)

Ze szczoteczkami i z całowaniem. Które jakoby jest zawsze bezpieczne, bo ilość śliny koniecznej do zakażenia jest ogromna. Dlaczego? Dlaczego żeby być nosicielem, trzeba mieć w organizmie pewną (dużą) liczbę cząsteczek wirusa? Czy pojedyncze cząsteczki są nieaktywne? Szukam odpowiedzi od czasu do czasu, jak mi się przypomni, ale jest tu luka w dostępnych informacjach. Zapełnienie jej poprawiłoby społeczne nastawienie do nosicieli - kto wie, czy nie szeroko, bo takie pytania zadaje sobie znana mi młodzież w wieku gimnazjalnym. I żeby było ciekawie, to nie jest luka polska; angielskojęzyczny internet też nie wie na ten temat nic wiarygodnego. Ech.

Słyszałem, że aby doszło do zakażenia HIV pojedynczy wirion nie wystarcza. Podobno różne wirusy mają różną liczbę wirionów przy, której dochodzi do zakażenia. Nie wiem natomiast dlaczego tak jest. Mogę jedynie snuć spekulacje poprzez analogie do promieniotwórczości i masy krytycznej, że z niewielką liczbą wirionów organizm jest w stanie sobie poradzić a przy dużych następuje ciągłe namnażanie z czym organizm sobie nie radzi. WikiSysop 00:27, 3 lis 2010 (CET)