Valentino Garavani

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Valentino Garavani
Ludovico Garavani Valentino Clemente
Valentino Liz Hurley Cannes.jpg
Valentino Garavani i Liz Hurley
Urodzona 11 maja 1932
Włochy Voghera

Valentino Garavani (wł. Ludovico Garavani Valentino Clemente), włoski projektant mody, urodzony 11 maja 1932 roku w Vogherze we Włoszech.

Valentino jest w ponad 50 letnim związku z Giancarlo Giammetti. Para poznała się w 1960 roku.

Nasze życie nie jest opowieścią o pieniądzach i modzie. To jest opowieść o miłości. Nigdy nie było artykułu o nas w takim sensie. Myślę, że świat zmienił się bardzo i kiedyś czytanie tego mogło wprawiać w zakłopotanie, ale teraz już nie wprawia.[1]

– Giancarlo Giammetti

Kariera

W młodości przez 5 lat Valentino był stażystą francuskiego projektanta mody Guy'a Laroche'a. W 1959 roku otworzył w Rzymie dom mody Valentino SpA. Początkowo firma miała problemy z utrzymaniem się na rynku. Wszystko zmieniło się gdy w 1960 roku Valentino poznał późniejszego partnera w życiu prywatnym i zawodowym Giancarlo Giammettiego. To właśnie on umożliwił Valentino całkowite poświęcenie się projektowaniu. Debiutancka kolekcja Valentino została zaprezentowana w 1961 roku.

Międzynarodową sławę przyniósł Valentino ślub Jacqueline Kennedy z Johnem Fitzgeraldem Kennedy w 1963 roku, do którego Jacqueline Kennedy poszła w sukni od Valentino. Ta uroczystość zapoczątkowała wśród gwiazd filmowych modę na jego suknie.

Linki zewnętrzne

Przypisy