Zygmunt Freud

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sigmund Freud
Sigmund Freud LIFE.jpg
Zygmunt Freud w 1920 roku
Urodzony 6 maja 1856
Cesarstwo Austriackie Freiberg
Zmarł 23 września 1939
Wielka Brytania Londyn
Zawód psychoanalityk (początkowo: neurolog, psychiatra)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Zygmunt Freud (ur. 6 maja 1856, zm. 23 września 1939), jeden z najwybitniejszych psychologów i myślicieli współczesnych, ojciec psychoanalizy.

Zygmunt Freud abstrahował od sztywnych kategorii „homo-”, i „heteroseksualisty” twierdząc, że każdy człowiek ma w sobie potencjał biseksualny. Pomimo powszechnej w tamtym okresie nagonki na mniejszości seksualne odmawiał „leczenia” osób homoseksualnych, uważając, że homoseksualizm jest jednym z wariantów rozwoju seksualności.

Zachował się list Freuda do matki pewnego geja, która prosi go o interwencję i „wyleczenie” swojego syna. Freud spokojnie tłumaczy kobiecie, że homoseksualizm nie jest chorobą, lecz odmianą funkcji seksualnej spowodowaną specyficznym zahamowaniem rozwoju seksualnego. Wymienia również jako przykłady wybitnych homoseksualistów Platona, Michała Anioła i Leonarda da Vinci oraz potępia prześladowanie homoseksualizmu. Dalej opisuje, iż w określonych przypadkach udaje się rozwinąć martwe zalążki tendencji heteroseksualnych, które są obecne u każdego homoseksualisty, jednak w większości przypadków nie jest to możliwe. Nie jest jasne czy Freud zdawał sobie sprawę z istnienia biseksualizmu jednak ta ostatnia uwaga może na to wskazywać.[1]

Większość uczniów Freuda nie podzielała poglądu mistrza na homoseksualizm, przez co w latach późniejszych psychoanaliza stała się wyjątkowo homofobicznym kierunkiem psychologii. Zmieniło się to dopiero w latach '70, wraz z wykreśleniem homoseksualizmu z listy chorób.

Przypisy

  1. pl.wikisource.org/wiki/List_Freuda_(do_matki_homoseksualisty)