Helmut Kölle

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helmut Kölle
Helmut Kolle - Self Portrait in Hunting Attire.jpg
autoportret Helmuta Kolle (ok. 1930)
Urodzony Niemcy Friedeberg
24 lutego 1899
Zmarł Francja Chantilly
17 listopada 1931

Helmut Kölle, niemiecki malarz i pisarz, urodzony 24 lutego 1899 roku w Charlottenburgu (obecnie poddzielnica Berlina), zmarł 17 listopada 1931 roku w Chantilly we Francji.

Helmut Kölle był gejem.[1] Od 1919 roku mieszkał i pracował w Chantilly we Francji z Wilhelmem Uhde, niemieckim marchandem, kolekcjonerem, pisarzem i krytykiem sztuki. W 1924 Kölle i Uhde przenieśli się do Paryża. Ich wspólne życie zostało częściowo ukazane w dramacie filmowym Serafina z 2008 roku.

W początkach kariery malarskiej, Kölle często malował młodych, bardzo delikatnych chłopców, z czasem prawdopodobnie pod wpływem twórczości Henryego de Montherlant w jego obrazach zaczęli pojawiać się także dojrzali i umięśnieni mężczyźni. Pomimo wszechobecnego homoerotyzmu w twórczości, Kölle starał się strzec informacji o swoim homoseksualizmie i relacjach z Wilhelmem Uhde.

W 1923 roku w Berlinie, Wilhelm Uhde zorganizował pierwszą wystawę obrazów Kölle'a. Od 1922 roku Kölle cierpiał na zapalenie wsierdzia (choroba układu krążenia). W lecie 1931 roku jego stan się pogorszył i kilka miesięcy później zmarł. Został pochowany na cmentarzu w Chantilly.

Galeria (wybrana twórczość)

Przypisy