Jockstrap

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bielizna typu jockstrap – widok z boku
Mężczyzna w jockstrapach
Reklama jockstrapów z 1941 r.
Bielizna typu jockstrap

Jockstrap (jockstraps, suspensorium, jock strap, strap, supporter), rodzaj męskiej bielizny złożony z kawałka materiału obejmującego penisa i mosznę i pasków podtrzymujących zakładanych na pośladki. Tkanina obejmuje jedynie genitalia, pozostawiając odsłonięte pośladki i odbyt. Pierwotnie bielizna typu jockstrap została zaprojektowana do podtrzymywania i ochrony genitaliów podczas uprawiania sportów. Funkcje ochronne zapewniane są poprzez sztywną wkładkę chroniącą jądra i penisa przed urazami. W ostatnich latach jockstrapy w sporcie zaczęły tracić na znaczeniu na rzecz bielizny typu compression sportswear.

Swobodny dostęp bez zdejmowania do pośladków i odbytu sprawił, że jockstrapy stały się popularne wśród gejów, pojawiając się również na zdjęciach i w gejowskich filmach dla dorosłych. Obecnie jockstrapy są wytwarzane przez producentów bielizny w różnych wersjach również do codziennego noszenia przez mężczyzn.

Marki jockstrapów

Do najpopularniejszych marek produkujących jockstrapy należą: Bike (pierwszy producent jockstrapów i lider ich sprzedaży, która przekroczyła 300 mln sztuk), Andrew Christian, Barecode Berlin, SafeTGard, PriapeWear, Addicted, Go Softwear, American Jock, Baskit, Cellblock 13, Cover Male, Flarico, Intymen, Everywear, Jack Adams, JC Athletic, Male Power, Omtex, Timoteo, Saw Sports, Colt.

Historia jockstrapów

Bielizna typu jockstrap została wynaleziona w 1874 roku w Chicago przez C.F. Bennetta ze spółki, Sharp & Smith, aby zapewnić komfort rowerzystom poruszającym się po brukowanych uliczkach Bostonu. W 1897 r. Bennett opatentował wynalazek i w nowo powstałej spółce Web Bike rozpoczął masową produkcję.

Jockstrapy w kulturze masowej

  • W wielokrotnie nagradzanej krótkometrażowej animacji The Jockstrap Raiders, piloci samolotów walczący podczas I wojny światowej, aby ograniczyć ciężar samolotu są zmuszeni latać mając na sobie wyłącznie jockstrapy.
  • W 2009 roku podczas MTV Movie Awards, Sasha Baron Cohen w związku z trwającą kampanią reklamową filmu Brüno, przebrał się w kostium anioła w białych jockstrapach.

Materiał filowy

  • Jockstrap Cowboys by Andrew Christian!

Linki zewnętrzne

Jockstrapy – oferty sklepów internetowych

Jockstrapy – galerie zdjęć