Kuba Kowalski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuba Kowalski
Odwazciesiemowic syn.jpg
Kuba Kowalski z ojcem na plakacie kampanii Rodzice, odważcie się mówić (2013)
Urodzony 17 lutego 1981
Polska Polska
Coming out 2009
Zawód reżyser teatralny

Kuba Kowalski (wł. Jakub Kowalski), polski reżyser teatralny, urodzony 17 lutego 1981 roku.

Kuba Kowalski jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonał w dwumiesięcznik społeczno-kulturalnym Replika w 2009 roku. Ma chłopaka Adama.[1]

W 2013 r. Kuba Kowalski wraz ze swoim ojcem, aktorem Władysławem Kowalskim wzięli udział w akcji społecznej skierowanej do rodziców gejów i lesbijek, autorstwa Kampanii Przeciw HomofobiiRodzice, odważcie się mówić, w której pojawili się na billboardach z podpisem Władysław, ojciec geja – Syn nauczył mnie, jak ważne jest być sobą.[2]

Jakub Kowalski studiował sinologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz w National Taiwan Normal University w Taipei na Tajwanie, jest także absolwentem krakowskiej PWST, na której studiował reżyserię teatralną.

Jako reżyser teatralny zadebiutował w 2007 roku sztuką Niepokoje wychowanka Törlessa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Materiał filmowy

Cytaty

Myślę, że mój ojciec miał trochę inne podejście do homoseksualności zanim ja się wyoutowałem, na pewno trochę go to zmieniło. [...] to jest proces na całe życie.
— Kuba Kowalski


Kuba nie ma ze swoim gejostwem najmniejszego problemu. Jest szczęśliwym człowiekiem. Wykonał coming out pięć lat temu i się wyzwolił. A ja - nie do końca.


Kiedy zadzwonili z Kampanii przeciwko Homofobii z propozycją, żebym wziął udział w akcji "Rodzice, odważcie się mówić", powiedziałem najpierw "nie". A potem pomyślałem, że to świetna okazja, żeby wyjść ze strefy niedomówienia.
— Władysław Kowalski[1]


Na PWST w Krakowie właściwie obowiązuje zasada „Don’t ask, don’t tell”. Nie zrobiłem tam publicznego coming outu, ale niektórzy wiedzieli. Poza tym robiłem sceny czy etiudy, które dotykały homoseksualności. To nie wzbudziło jakiegoś specjalnego zdziwienia, bo trzeba powiedzieć, że w szkole teatralnej jest wielu homoseksualistów.
— Kuba Kowalski


Przypisy