Mohammad Khordadian

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mohammad Khordadian
محمد خردادیان
Urodzony 22 lutego 1957 r.
Iran Teheran
Coming out 2006
Zawód komik, tancerz

Mohammad Khordadian (pers. محمد خردادیان‎), irańsko-amerykański tancerz i komik, urodzony 22 lutego 1957 roku w Teheranie.

Mohammad Khordadian jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Był żonaty, pod koniec lat 90., po wybuchu rewolucji w Iranie wyjechał z żoną, która była baletnicą do Los Angeles. Jakiś czas później rozwiedli się. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna Khordadian dokonał w 2006 roku w wywiadzie telewizyjnym, dołączając do zaledwie kilku otwarcie homoseksualnych osób pochodzenia irańskiego. Jak sam twierdzi, rodzice zaakceptowali jego homoseksualność. Obecnie Khordadian mieszka ze swoim partnerem o imieniu Alireza.

Przed wyjazdem z Iranu Khordadian był taksówkarzem w Teheranie. W latach 80., już w Stanach Zjednoczonych, wydał filmowe kursy tańca Workout and Dance Lesson #1 oraz Persian dance #2, które mimo prawnego zakazu tańca w Iranie zdobyły tam popularność za pośrednictwem stacji telewizyjnych prowadzonych przez irańskich uchodźców oraz nielegalne rozpowszechnianie.

Po śmierci swojej matki, Khordadian wrócił do Iranu, aby odwiedzić rodzinę. Była to jego pierwsza wizyta w Iranie od 20 lat. W maju 2002 roku gdy próbował opuścić Iran, został aresztowany. Spędził w izolacji 3 tygodnie i czterdzieści dni w więzieniu. 7 lipca 2002 roku. Ze względu na „propagowanie tańca”, Khordadian został skazany na 10 lat więzienia za „deprawację młodzieży”. Wyrok został zawieszony, ale Khordadian dostał zakaz udzielania lekcji tańca nawet poza granicami Iranu oraz czteroletni zakaz uczestnictwa w weselach, z wyjątkiem uroczystości rodzinnych.[1]

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Negar Azimi: Keeping Up with the Khordadian (ang.). bidoun.org. [dostęp 2013-07-05].