Tomasz Bączkowski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tomasz Bączkowski, (ur. 20 grudnia 1972 r.) polski działacz LGBT.

Tomasz Bączkowski jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] W 2002 roku zawarł w Niemczech związek z obywatelem Niemiec. Bączkowski jest pierwszym Polakiem, który zawarł związek partnerski.

Ze względu na dyskryminacyjne praktyki polskich Urzędów Stanu Cywilnego, urzędniczka nie chciała Bączkowskiemu wydać zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie związku partnerskiego, gdyż jak twierdzą urzędnicy jest to niemożliwe ze względu na brak uregulowań dotyczących związków jednopłciowym w polskim prawie. Bączkowskiemu ostatecznie udało się uzyskać zaświadczenie, argumentując, że gdyby chciał się związać np. z obywatelem Korei, to urzędniczka nie byłaby w stanie stwierdzić po imieniu, czy to mężczyzna, czy kobieta.[2]

Tomasz Bączkowski od 2005 roku jest prezesem Fundacji Równości. Był jednym ze skarżących Polskę w procesie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Bączkowski i inni przeciwko Polsce.

Cytaty

To było sześć lat temu, zaraz jak w Niemczech stało się to możliwe. Poszedłem do USC w Słubicach i poprosiłem o zaświadczenie. Urzędniczka dała mi druczek. No więc wypełniłem go, wpisując w rubrykę, z kim chcę zawrzeć „małżeństwo”, imię i nazwisko swojego partnera. Urzędniczka wydała mi zaświadczenie. Ale zrobiła literówkę w nazwisku partnera, więc musiałem wrócić. I wybuchła afera, bo dopiero wtedy dokładnie przeczytała imię – Tomas – i zorientowała się, że to ma być związek mężczyzny z mężczyzną.
— Tomasz Bączkowski

Przypisy