Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Z Encyklopedii LGBT
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący Jeffrey Dudgeon
Państwo Wielka Brytania Wielka Brytania
Sygnatura 7525/76
Data rozstrzygnięcia 22 października 1981 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 8. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu, sprawa ze skargi nr 7525/76, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 22 października 1981 r. wydał wyrok stwierdzający, że Wielka Brytania naruszyła art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Jeffrey Dudgeon to homoseksualny mieszkaniec Belfastu w Irlandii Północnej. W trakcie przeszukania, do jakiego doszło u niego w domu 21 stycznia 1976 r., policja znalazła jego prywatną korespondencję z innym homoseksualnym mężczyzną. Przez wiele godzin Dudgeona przesłuchiwano w komisariacie. Akta sprawy dotyczące obrazy moralności przekazano prokuratorowi, który jednak odmówił wszczęcia postępowania.

Obowiązujące wówczas ustawodawstwo Irlandii Północnej uznawało homoseksualne stosunki między mężczyznami za przestępstwo. W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka pan Dudgeon podnosił, że zakaz dobrowolnych praktyk homoseksualnych między dorosłymi mężczyznami stanowi poważną ingerencję ze strony Wielkiej Brytanii w jego prawo do poszanowania życia prywatnego. Stwierdził również, że doznał uczucia strachu, cierpienia i rozpaczy wskutek samego istnienia kwestionowanego prawa, w tym obawy o prześladowanie i szantaż.

Europejską Komisję Praw Człowieka przychyliła się do wniosku skarżącego i przekazała skargę Trybunałowi.

Wyrok Trybunału w sprawie Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Dochodzenie prowadzone przez policję w sprawie Dudgeona było wystarczającym dowodem, że zagrożenie sankcją karną jest realne. Trybunał nie zgodził się z opinią władz brytyjskich, że przepisy obowiązujące w Irlandii mają służyć ochronie moralności społeczeństwa. Podkreślił jednocześnie, że istotnie - konieczne jest prawne regulowanie zachowań seksualnych, zarówno heteroseksualnych, jak i homoseksualnych i stosowanie sankcji karnych wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi wykorzystanie i deprawacja innych osób, zwłaszcza w młodym wieku. Jednak nie może to dotyczyć dobrowolnych praktyk homoseksualnych dwojga dorosłych ludzi.

Trybunał uznał, że ze względu na swój szeroki i absolutny charakter ograniczenie nałożone na pana Dudgeon było, niezależnie od dotkliwości możliwych kar, niewspółmierne do oczekiwanych celów, które należy osiągnąć, a mianowicie ochrony „praw i wolności innych osób” oraz „moralności”.

Stosunkiem głosów 15 do 4 Trybunał uznał, że doszło do naruszenia artykułu 8. Konwencji.

Stosunkiem głosów 14 do 5 Trybunał uznał, że nie jest konieczne zbadanie czy doszło do naruszenia artykułu 14. w związku z artykułem 8.

Środki zasądzone na rzecz skarżącego w sprawie Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Trybunał zasądził na rzecz skarżącego 3 315 funtów brytyjskich tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Skutki prawne wyroku w sprawie Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu

Na skutek wyroku w sprawie Dudgeon przeciwko Zjednoczonemu Królestwu, w 1982 roku w Irlandii Północnej weszła w życie ustawa, na podstawie której dobrowolne praktyki seksualne przestały być przestępstwem. Wyjątki dotyczyły osób chorych psychicznie, żołnierzy i marynarzy. Prawo to weszło w życie 9 grudnia 1982 r.[1]

Przypisy

  1. DUDGEON CASE (ang.). hudoc.echr.coe.int. [dostęp 2014-02-05].