Conchita Wurst

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Conchita Wurst
20140321 Dancing Stars Conchita Wurst 4187.jpg
Conchita Wurst (2014)
Imię i nazwisko Thomas Neuwirth
Pseudonim Conchita Wurst
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1988 r.
Gmunden
Pochodzenie Austria Austria
Instrument klarnet, saksofon
Gatunek pop, soul, rhythm and blues, jazz
Zawód wokalista
Aktywność od 2007 roku
Strona internetowa
Conchita Wurst podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku

Conchita Wurst właściwie Thomas Neuwirth, austriacki wokalista i artysta drag queen, urodzony 6 listopada 1988 roku w Gmunden w Austrii.

Neuwirth jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] Pomysł stworzenia żeńskiego wizerunku Conchity Wurst powstał jako forma ucieczki od nietolerancji, z którą Neuwirth spotykał się w młodości. Neuwirth nie jest osobą transseksualną. Obecnie identyfikuje swoją płeć jako neutralną. Jako Conchita Wurst stara się zaznaczać neutralność płci między innymi poprzez stereotypowo żeński wygląd połączony z noszeniem męskiego zarostu.

Conchita Wurst reprezentowała Austrię podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku zdobywając 290 punktów (14 maksymalnych ocen), które zapewniły jej pierwsze miejsce i nagrodę główną. Piosenkę Conchity za najlepszą w konkursie uznawali zarówno jurorzy jak i widzowie. Głos Conchity Wurst docenili również polscy widzowie plasując jej piosenkę na miejscu 4. (co odpowiada 7 punktom) jednak za sprawą polskiego jury w składzie Paweł Sztompke, Dorota Szpetkowska, Krzysztof Kasowski, Magdalena Tull i Mieczysław Szcześniak piosenka ta nie uzyskała punktów z Polski.[2]

W 2007 roku Neuwirth został wokalistą boysbandu „Jetzt anders!”. Jako Conchita Neuwirth występuje od 2011 roku. Na swojej oficjalnej stronie podaje, że postać Conchity Wurst narodziła się podczas wycieczki do Kolumbii.[3] W listopadzie 2011 roku miał premierę debiutancki singel Conchity Wurst – „Unbreakable”. Tego samego roku Conchita pierwszy raz wystartowała w krajowych selekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, z utworem „That's What I Am”. Następną próbę podjęła w 2013 roku z piosenką „Rise Like a Phoenix” i została wybrana na reprezentantkę Austrii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

W 2018 roku Neuwirth na instagramowym profilu Conchity Wurst wyznał, że jest nosicielem wirusa HIV.

„Byłem hiv-pozytywny przez wiele lat. W rzeczywistości nie ma to znaczenia dla opinii publicznej, ale były chłopak groził mi publicznym ujawnieniem tej informacji, a ja nie dam nikomu prawa do zastraszenia mnie i wpływania w ten sposób na moje życie.
Od czasu gdy otrzymałem diagnozę, jestem leczony i od tego czasu przez ostatnie lata bez przerwy pod granicą wykrywalności wirusa, tak więc nie jestem w stanie nikogo zakazić wirusem.
Nie chciałem publikować tej informacji z kilku powodów, chcę tylko wspomnieć o dwóch z nich: najważniejsza była moja rodzina, która od pierwszego dnia wspierała bezwarunkowo [...] Podobnie moi przyjaciele zdawali sobie z tego sprawę od dłuższego czasu i podchodzą do tego w sposób bezstronny, czego chciałbym życzyć wszystkim.
Po drugie, jest to informacja, która moim zdaniem dotyczy głównie osób, z którymi możliwy jest kontakt seksualny.
Wychodzenie z szafy jest lepsze niż wypychanie z niej przez osoby trzecie. Mam nadzieję, że zdobędę się na odwagę i zrobię kolejny krok przeciwko stygmatyzacji ludzi, którzy zostali zakażeni wirusem HIV, albo poprzez własne zachowanie, albo bez własnej winy.”[4] – Conchita Wurst

Materiał filmowy

Conchita Wurst – „Rise Like a Phoenix” 2014 LIVE Eurowizja Wielki Finał

Dyskografia

Single

Rok Tytuł Najwyższa pozycja na liście Album
Ö3 Austria Top 40
2011 „Unbreakable” 32
2012 „That's What I Am” 12
2014 „Rise Like a Phoenix” 51

Przypisy

Linki zewnętrzne