Seks analny

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Seks analny, aktywność seksualna polegająca na penetracyjnej stymulacji odbytu zwykle za pomocą członka lub przedmiotów go imitujących (wibrator, dildo). Możliwe jest również użycie palców lub całej dłoni (tzw. fisting). Seks analny uprawiają zarówno pary homoseksualne jak i heteroseksualne.

Okolice odbytu są silnie unerwione toteż ich stymulacja wiąże się z silnymi doznaniami. Seks analny stanowi najpopularniejszą formę aktywności seksualnej gejów.

Ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową

Seks analny niesie ze sobą największe ryzyko zakażenia HIV wśród wszystkich form aktywności seksualnej (wyłączając praktyki sadomasochistyczne, w których dochodzi do kontaktu z krwią). W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie prezerwatyw, które pozwalają znacząco zmniejszyć to ryzyko.

Na ryzyko w seksie analnym narażony jest zarówno partner aktywny jak i pasywny. W przypadku partnera pasywnego ryzyko to jest około dziesięciokrotnie większe niż w przypadku partnera aktywnego.

Zmniejszeniu ryzyka zakażenia sprzyja również stosowanie lubrykantów, dzięki którym spada prawdopodobieństwo wystąpienia otarć i urazów stanowiących potencjalną drogę zakażenia.

Mity dotyczące seksu analnego

Wokół seksu analnego narosło wiele zupełnie nieprawdziwych, ale często powtarzanych mitów.

Najczęściej spotykanymi mitami dotyczącymi seksu analnego są informacje mówiące o niebezpieczeństwach związanych z tym rodzajem aktywności seksualnej, takich jak hemoroidy oraz wypadanie odbytu i nietrzymanie kału. Choroby te nie mają nic wspólnego z seksem analnym a wręcz dowiedziono, że seks analny zmniejsza ryzyko wystąpienia hemoroidów.[1]

Zobacz też

Przypisy

  1. Anna Zofia Antosik: Jak to jest z seksem analnym (pol.). poradnikzdrowie.pl, 2010-11-09. [dostęp 2011-07-26].